Nagyon sok betegsg megelzhet nhny alapszably betartsval. Az tvgytalansg szmos betegsg tnete, s igen slyos kvetkezmnyekkel jr, hiszen 16-20 ra elteltvel beindul egy mjkrosodsi folyamat s gy llapota egyre jobban romlik. Ha levert, s nem mutat rdekldst az lelem irnt, llatorvos kezelsre szorul. Fontos, hogy a betegsg tneteit idejben szrevegyk. E kisllatokra jellemz, hogy megprbljk elrejteni betegsgket, ez a viselkeds sztns s a tllst szolglja - a vadonban a beteg llatot a ragadozk hamar felfedeznk. Ha a betegsg gyanja (!) fennll, vigyk orvoshoz, mert lehet, hogy a nyilvnval tnetek jval ksbb jelentkeznek.
A tengerimalac - nvnyev lvn - a nap legnagyobb rszt rgcslssal s tpllk utn val kutatssal tlti, mivel a vadonban magas rosttartalm nvnyeket fogyaszt, ez emsztrendszere mkdst serkenti, ltala a bl izommozgsai lnkebb vlnak. A bl perisztaltikus mozgsa tovbbtja a bltartalmat (szklet, blgz). Ha tvgytalan, s tbb id is eltelik gy, hogy nem fogyaszt lelmet, vagy trendje rostokban szegny (pl. tl kevs sznt kap), ezek a mozgsok nincsenek (megfelelen) serkentve. Ha hinyzik az inger, a blben pangs ll be, ez hasmenshez, blelzrdshoz (ileus) s/vagy a blflra mkdsnek krosodshoz vezethet. A tengerimalac termszetes blflrjt szmos baktriumfaj alkotja. Az egszsges blflrt vd blbaktriumok dominljk, ezek megakadlyozzk a patogn baktriumok (Clostridium, E. coli) elszaporodst. A norml flra baktriumok rzkenyek, szmuk klnbz hatsokra (ilyen a stressz, a nem megfelel trend, antibiotikumos kezels klnbz toxinok, bakterilis-, vrusos-, gombs- vagy protozo-fertzsek emsztsi zavarok stb.) cskkenhet, s a blflra mkdsnek krosodshoz vezethet. A piszkos s/vagy fertztt zldflk (pl. a felletesen megmosott salta), a fertztt vagy poshadt vz, a romlott/penszes elesgek fogyasztsa sorn krokozk jutnak a blcsatornba, ott elszaporodnak, s hasmenst okoznak. tmenetileg mellzzk a zldflk s gymlcsk etetst, csak sznt adjunk a tengerimalacnak. Minl hamarabb vigyk orvoshoz, klnben gyorsan kiszrad, s elpusztul.Ha a hasmens antibiotikummal val kezels sorn alakult ki, azonnal forduljunk llatorvoshoz, hogy a bl baktriumflrjnak visszalltshoz szksges kezelst megkapja. Ebben az idszakban, ha egyedl nem iszik, fecskendvel kell itatnunk. Kis szlcukrot is keverhetnk a vzbe. Ha nem eszik, fecskendvel kell etetnnk.
Tengerimalacok esetben szkrekedssel ritkn tallkozunk. Ha szklete nagyon szraz (gyakran sszeragadva, csomkban tvozva) vagy egyszeren nincs szklete, termszetes kezelssel prbljuk orvosolni. Ilyenkor alma hjt, gyermeklncfvet (ha lehet, levt) adjunk neki, korltozzuk a sznval val etetst, s ha ez sem segt, krjk az llatorvos segtsgt.
Bejrt terletn - a helyisgben vagy a kerti kifutban - a tengerimalac ne jusson mrgez nvnyhez (dsz- ill. egyb ilyen nvnyekhez). A mrgez nvnyeket az llatok ltalban kerlik, egyesek azonban - fleg a fiatal, a kvncsi llatok - ksztetst rezhetnek arra, hogy megkstoljk, rgjk. Nagyon fontos teht, hogy llataink ne jussanak semmi mrgezhz. Ha baleset folytn ez mgis bekvetkezne, azonnal forduljunk orvoshoz. Mrgezs esetn a tnetek a kvetkezk: remegs, megvltozott (tl szapora vagy tl gyenge) lgzs, esetleg nyladzs, izomrngs, gyenge vagy szapora pulzus, grcsk, majd bnulsos tnetek. Szjon keresztl vgbemen, organikus eredet mrgezs esetn az idejben beadott szntabletta (Carbo activatus tabletta) letet menthet, aktv felletvel a blcsatornba kerlt mreg-anyagokat megkti s gy hatstalantja azokat. 100 mg orvosi szenet vzzel felengednk s a metszfogakat - az ell elhelyezkedo fogakat - oldalrl gyengden sztnyitva fecskendvel beadjuk, utna a kisllatot meleg helyre tesszk s sok sznval, friss vzzel elltjuk. Kb. flrval-egy rval ksbb, szintn fecskendvel a tengerimalacnak 2 ml parafin olajat adunk, hogy a megkttt mreg kirlhessen szervezetbl. A tengerimalac biolgiai sajtossgai olyanok, hogy kptelen hnyni, ezrt hnyst kivlt gygyszert neki sose adjunk.
A meghls tnetei: a szem vladknak szaporodsa s ennek szem krli megjelense kreg formjban, gyakori tsszents, orrvladk szaporodsa, az orr nylkahrtyjnak duzzadsa, nehz, spol lgzs, lgcshurut. Knnyen sszetveszthet az allergival, melynek tnetei hasonlk. Azonnal forduljunk orvoshoz! Az alapos kivizsgls felttlenl szksges, egyedl az orvos llapthatja meg, hogy e tneteket lgti fertzs okozza, vagy allergia ll fenn. Meghls esetn a tengerimalac llapota gyorsan (!) romlik, s a betegsg vgzetess vlhat szmra. Egyes esetekben a hirtelen hall bellhat anlkl, hogy a betegsget elzmnyek, tnetek jeleznk. A stressz, az egyoldal/hinyos tpllkozs, a hmrsklet hirtelen vltozsa, az idejben le nem cserlt alom, a nedves fekvhely/krnyezet, a zsfoltsg mind olyan tnyezk, melyek a tengerimalac szervezetnek ellenllkpessgt cskkentik, s a kisllatot a betegsgre fogkonny teszik. A tengerimalacnl fellp lgzsi zavarokat legtbbszr baktriumok okozzk (leggyakrabban a Streptococcus pneumoniae s Bordetella bronchiseptica trzsek). Megtrtnhet az is, hogy a szimptmk kezels hatsra megsznnek, de a tneteket okoz baktriumok tovbbra is jelen vannak. A B. bronchiseptica krokoz egyes fajoknl tnetmentesen is jelen lehet, esetleg enyhe klinikai tnetekkel jr.
Ha betegek vagyunk, a kisllattal val kontaktust cskkentsk minimlisra, s etets eltt mossunk kezet.
Allergit s a vele jr gyakori tsszentst, orrvladk-szaporodst leggyakrabban az aroms forgcs, poros szna (egyes tengerimalacoknl bizonyos sznafajta) okozhatja.
A tengerimalac nehezen viseli el a magas krnyezeti hmrskletet. Ha nyron kerti kifutba helyezzk, gyeljnk arra, hogy lakhelye mindig rnykban legyen, klnben a tz napon hgutt kaphat. Forr nyri napokon helyezzk minl hvsebb helyre (pl. laksba). Ha a helyisg hmrsklete magas, felvltva 2-2 darab, vzzel flig megtlttt, s mlyhtben lefagyasztott manyagpalackot tegynk a ketrece fl, gy teremtsnk szmra minl megfelelbb krnyezetet. A hgutt (a test tlhevlst) bizonyos szimptmk elzik meg: a tengerimalac nyugtalan, le-fl jrkl, hvsebb helyet keresve minduntalan hasra fekszik, rendkvl izgatott, majd slyosabb esetekben jrsa ingadozv vlik, kptelen felemelkedni, lgzse szaporbb s felletesebb lesz, rverse alig rezhet stb. Ha ezek a tnetek bekvetkeznek, azonnal segtennk kell rajta, klnben elpusztul. Hogy testt lehtsk, a tengerimalacot tegyk egy hideg vzbe mrtott (kicsavart) trlkzbe, vagy keznket vzbe mrtva nedvestsk t a szrt, s legyen olyan helyen, ahol jr a leveg (pl. kiss tvolabb a ventilltortl). Ugyanakkor szervezett rehidratlnunk kell, vagyis gondoskodnunk kell folyadkvesztesgnek ptlsrl is (slyosabb esetben orvoshoz kell vinnnk).
Az egszsges tengerimalac vizelete kiss tejszer. Ha ennek fehr lerakdsa szrads utn tl hangslyozott (tesztelhetjk kartonpapron), veseproblmk jele lehet. A lucerna sok kalciumot tartalmaz, ezrt az egszsges tengerimalacnak ritkbban adunk.
A kiss rzsaszn vagy vres vizelet (elfordul, hogy a tengerimalac vizels kzben felsr) vesekvek jelenltnek, hgyhlyaggyulladsnak (felfzs, fertzs), gyakran akr szvmkdsi problmknak a tnete. Szvmkdsi problmk akkor jelentkeznek, ha a beteg vese ellenllst fejt ki a vrrammal szemben, s gy a szv fokozott munkt vgez, hogy a beteg vesn thajtsa a vrramot (szvizomtltengs, szvtguls). Vesekvek kpzdse genetikai tnyezk eredmnye is lehet. A petrezselyem zldje, a kukorica zsenge bibeszlai (kukoricabajusz) kitn vizelethajtk. Ha tehetjk, idnknt fekete fonyalevet is adhatunk. Hgyhlyaggyullads (cystitis) nstnyeknl gyakrabban jelentkezik, mivel hgycsvk jval rvidebb, mint a hmek. Ha a nstny kls nemi szervn (a vulvn) gyulladst szlelnk (nha az g, kellemetlen fjdalom miatt a nemi szervt nyalja), e testrszt krmvirg-olajjal kenjk be. A kencs a gyulladst cskkenti, s gy a viszketst, fjdalmat enyhti. Egyes nvnyek (pl. a ckla) megfestik a tengerimalac vizelett s a vrvizels ltszatt keltik. Ritkn a tengerimalac bejrt terletn vizelet vrses szn nyomai fedezhetk fel anlkl, hogy beteg volna (ez inkbb klykknl fordulhat el). Ha vizelete nagy tmnysgben tartalmaz skat, a szervezetbl tvoz felesleges sk kicsapdnak s az almon nyomot hagynak.
Flgyulladsnl a tengerimalac kiss oldalra hajtja fejt, nehezebben jr-kel. A flgyullads igen fjdalmas s veszlyes (!) a tengerimalac szmra, ezrt orvosi kezelsre szorul (ilyen esetben hatsosnak bizonyult a flbe csepegtetett Tresaderm). Halljrat gyulladst egyes esetekben flatkk is okozhatnak.
tvgytalansg, testsly cskkense, hasmens, izleti fjdalmak, levertsg, jelents szrhulls C-vitamin hinyt jelzi. Ilyenkor durvbb lesz a szre, fjdalmat rezhet, ha hozzrnk (felsr), esetleg kptelen sajt testslyt fenntartani. Azonnal forduljunk orvoshoz, a skorbut megfelel kezels nlkl hallhoz vezet. A felplshez legalbb egy ht kezels szksges. A nvekedsben lvk, a vemhes s a szoptat nstnyek a veszlyeztetettebbek, mivel ezek C-vitamin-szksglete jval magasabb. A stressz alatt lv s fertz betegsgekben szenved tengerimalacok szintn tbb C-vitamint ignyelnek.
Fogak tlnvse esetn a tengerimalac rdekldik az lelem irnt, csipeget belle, azonban kptelen elfogyasztani, esetleg elvesztheti tvgyt is. Egy msik jelentkezhet tnet a nyladzs, egyes esetekben harapdls,ideges,rgs. Testslya fokozatosan cskken, llapota naprl-napra romlik, vgl elpusztul. A fogtlnvs legtbbszr a nem megfelel trend eredmnye, ritkbb esetben genetikai okokra is visszavezethet. Ha rklt betegsgknt jelentkezik (a 2 vesnl fiatalabb egyedeknl valsznbb a genetikai tnyez), lete vgig idszakonknti vgst ignyel. A megntt fogak akadlyozzk a tpllkozsban. Fontos, hogy e betegsget idejben felismerjk, hiszen az tvgytalansg vagy nyladzs ms betegsg tnete is lehet (pl. nyladzs vemhessgi toxikzis, tlhevls esetn szintn szlelhet). Fogtlnvs jelentkezhet akkor is, ha az als s fels llkapocs rgskor nem megfelel mdon r ssze, s a fogak e rendellenessg miatt nem kopnak megfelelen, vagy ha az als llkapocsban elhelyezked fogak befel nnek, mintegy „hidat kpezve” a nyelv fltt, a fels llkapocsban lv fogak pedig kifel nnek, meggtolva a rgst s a nyelst. Ez nha llkapocs- vagy fognygyulladssal, egyb komplikcikkal is jrhat. Metszfogak tlnvse esetn teht a zpfogak ellenrzse is ktelez! A tengerimalac kiszradst s llapotnak leromlst megelzhetjk, ha fecskendvel itatjuk, etetjk, s MINL HAMARABB orvoshoz visszk! A metszfogak vgsa egyszer, a zpfogak viszont nehezebben rhetk el. Napjainkban, szmos nyugati orszgban specilis mszert hasznlnak, melynek segtsgvel a szj nyitva marad, gy a tengerimalacot nem szksges altatni.
A tengerimalacok ells fogainak hossza egynenknt vltoz. Ha az egyni jellegzetessgeket nem vesszk figyelembe, lehet, hogy a hosszabb metszfogat - amely az adott malacnl ppen a megfelel rgst biztostja - mi fogtlnvsnek vljk (s feleslegesen rvidebbre vgatjuk). Fogtlnvs gyanja esetn a tengerimalac legjobban gy monitorizlhat, ha gyakrabban mrjk testslyt.
Ha egyik vagy msik metszfogbl (az ell elhelyezked fogak egyikbl) egy darab letrik, nhny nap alatt visszan, nem okoz kellemetlensget a tengerimalacnak. Ksrjk figyelemmel a krdses fog nvekedst, mg vissza nem nyeri eredeti hosszt. Orvoshoz akkor forduljunk, ha a trtt fog fellete csipkzett (esetleg szrs sarka van), a szemben lev metszfog ferde, a tengerimalac tvgytalan, nem rg megfelelen, gyulladst vagy fertzst szlelnk. A C-vitamin hinya jelentsen rontja az egszsges fogak kialakulst, fejldst, ezrt a tengerimalac trendje legyen C-vitaminban gazdag.
A tengerimalac szjn s ajkn seb keletkezik? Legtbbszr savas gymlcs (pl. alma), zldsg (pl. paradicsom) fogyasztsa okozza. Egy idre szntessk meg ennek adagolst, vagy trjnk t egy desebb vltozatra, ez rendszerint megoldja a problmt.
Ha ez nem oldja meg a problmt, a sebet Betadine ferttlentvel naponta ecsetelnnk kell, mindezt addig, amg teljesen be nem gygyul, klnben kijulhat. A seb keletkezsnek legtbbszr bakterilis (ritkbban gombs) fertzs az oka, a tengerimalac szjval a rcsot, tlat, itatt stb. rgja, s emiatt megsrl, megfertzdik.
Szemsrls sznaszl vagy ms ismeretlen trgy ltal trtnhet. Ha szembe frdik, sosem szabad kirntani, vatosan hzzuk ki. Ha erre kptelenek vagyunk, krjk llatorvos segtsgt. Egy idegen trgy jelenlte igen knnyen felfedezhet akkor is, ha nem ltjuk, hiszen ilyenkor a szem tejszernek tnik. A srls llatorvos ltal knnyen kezelhet, ha azonnal kezelst kap. Kezeletlenl elfertzdik, gy a tengerimalac szmra vgzetess vlhat.Mint ms llatfajnl, gy tengerimalacnl is elfordul, hogy a szemhj befel fordul.Ilyenkor a szemhj s/vagy a rajta lv szrszl a szaruhrtyt s a kthrtyt irritlja, a tengerimalac szeme knnyezik, szervezete gy prbl meg vdekezni a kellemetlen ingerrel szemben. Nmelyik ezzel a problmval szletik, s ha termszetes ton nem olddik meg, sebszi beavatkozsra szorul. Az jszltt vagy egszen fiatal klyk szemhjt gyenge (orvos ltal ajnlott) szemkenccsel bekenjk, s gy masszrozzuk, hogy ezltal az irritl szemhj (s/vagy a szrszl) a megfelel pozciba kerljn. Naponta 2-3 alkalommal, gyengd, finom mozdulatokkal kell megtennnk. Ha ez egy id utn sem hozza meg a vrva vrt eredmnyt, a tengerimalac sebszi beavatkozsra szorul. Ne feledjk! A knnyezs egyb betegsg (meghls, gombs fertzs, C-vitaminhiny stb.) tnete is lehet, ezrt mindenkppen orvoshoz kell vinnnk!Klyk tengerimalacnl elfordulhat, hogy a szem a vladk mennyisgnek szaporodsa s beszradsa kvetkeztben beragad. A szemhj vrses szn lesz, ilyenkor az orrvladk szaporodsa, fnyrzkenysg is tnetknt jelentkezhet. Az ilyen (enzootikus jelleg) fertzs csak egy bizonyos terleten, csoporton bell jelenik meg, a Chlamydia psittaci krokoz terjeszti, s inkbb csak az 1-3 hetes klykket rintheti, ezrt „jszlttek kthrtyagyulladsnak” is nevezik. A klyk legtbbszr spontn mdon meggygyul, erteljesebb fertzs esetn azonban ember szmra ksztett, hagyomnyos szemcseppel kell kezelnnk. A Chlamydia psittaci a vrusok s baktriumok kztt tmenetet kpez krokoz. Felntt hm s nstny egyedeknl leginkbb a szaportszerveket tmadja, s direkt kontaktus ltal terjed (tengerimalac esetn az emberre nem bizonyult fertznek).
A kthrtyagyullads a szem fehrjnek a gyulladsa, rendszerint a szem kiss megnagyobbodik, a vladk mennyisgnek szaporodsa s beszradsa kvetkeztben beragad. Klnbz baktriumok, por (rossz minsg alom), vagy egy rosszul sikerlt vakarzs stb. okozhatjk. A tengerimalacot minl hamarabb (!) orvoshoz kell vinnnk, hogy a megfelel kezelst megkapja.A knny a szem olajozsra val (rszben a portl, piszoktl is megtiszttja a szemet). A flsleges knnyet az n. knnycsatorna levezeti az orrregbe. Ha valamilyen ok miatt ez eldugul, a knny kifel tvozik el. A lefoly knny miatt a szem alatti rsz llandan nedves, a br itt vrss vlhat, s e rszen akr a szr is kihullhat.Ha a tengerimalac szeme knnyes, vrs vagy tejszer, forduljunk llatorvoshoz. A megfelel s idejben trtn kezels akr a slyosabb eseteknl is meglepen j eredmnyt hozhat.
A zsrszem egy recesszven rkld, genetikai betegsg (beltenyszetben gyakrabban jelentkezik), ezrt az ilyen tengerimalac szaportsra nem alkalmas
A zsrszemnek klnbz formi lehetsgesek, ltalban nem fjdalmas, ha azonban nagyobb kiterjeds, a malacka ltst korltozhatja. A kezels sebszi beavatkozs ltal lehetsges, de a zsrszem enyhbb vltozatainl nem ajnlott (megfelel gygykezelssel szmos esetben javult, vagy teljesen visszahzdott). Nagyobb, megnvekedett szvetlerakods esetn a tengerimalac nem tudja behunyni a szemt, nem pisloghat, gy a szem nem nedvesedik (emiatt nem is tisztul), s mindez fjdalmat okoz neki. Killtson a zsrszem kizr ok!
A tengerimalac gyakran vakarzik, a tl gyakori vakarzs s a megszokottnl nagyobb mennyisgben trtn szrhulls viszont jelezheti lskdk, gombk jelenltt.
A farokcsont fltti mirigy betegsge (ez csak hmnl jelentkezhet): a nemileg rett hm farokcsontja fltt egy nagyon kis terleten zsrszer, tapintsra kiss ragacsosnak tn vladk szlelhet, ez egy olyan szekrtum, amelyet egy kivezetcsvel br mirigy (supracaudal gland) termel. Ha e zsrszer vladk a szoksosnl jval nagyobb terleten szlelhet, ez a mirigy ideiglenes zavarra vezethet vissza (tlsgosan ersen mkdik). Ilyenkor e terletet rdemes a vladktl megtiszttani (lemosni), mert nemcsak szmunkra lehet kellemetlen (ha a tengerimalacot felvesszk), hanem akr baktriumok, ms fertzsek kialakulsnak is kedvezhet. A nagyobb terletre kiterjed szekrtumot kenjk be babaolajjal, s ha megpuhult, samponos meleg vzzel mossuk le, majd tiszta meleg vzzel bltsk le (a meghls veszlye miatt a tengerimalac szrt szrtsuk meg). Nagyon ritkn az is megtrtnhet, hogy e kivezetcs valamilyen ok miatt elzrul, ilyenkor a megrekedt vladk bomlsnak indulhat, s gyulladst okozhat. Ez esetben llatorvos ltal felrt antibiotikumos kenccsel kell kenegetnnk, s az orvos utastsait kvetnnk.
A tengerimalac hts rsznl kt nyls van, egyik a vgblnyls ,amely gyrs izmokbl ll s a blsr rtst szablyozza, a msik az brn lthat vgblzacsk Hmeknl e zacsk mlyn kt mirigy tallhat, ezek izgalmi llapotban kellemetlen szag vladkot termelnek.
Habr a malac nem kedveli, hmeknl a vgblzacskt idnknt ajnlott ellenrizni, s ha szksgess vlik, egy kis vazelint, babaolajat, vagy egyb skostt hasznlva fltisztt plcika segtsgvel kitiszttani. A klyk tengerimalacok s a nstnyek a felntt hmnl jval kisebb vgblzacskval rendelkeznek.
A tengerimalac azon szoksa, hogy megeszi blsarnak egy rszt, az n. ckotrfot termszetes s helynval, mert koprofg llat, mint a nyl. Sose gtoljuk meg ebben, mert e puha szklet - az els emszts termke - B-komplex vitaminokban, fehrjben gazdag, a bl baktriumflrja ltal termeldik a vkony- s a vastagbl hatrn lev hatalmas vakblben (ckumban). Az egszen kicsi klykk kezdetben anyjuk puha blsart fogyasztjk - ez norml blflrjuk kialakulst segti el -, s egyes tengerimalacok felntt korban akr trsuk blsarbl is esznek (!). Nagyon fontos szerepe van az emsztsben, s a tengerimalac egszsgnek megrzsben.Ids hm malacnl elfordulhat (klyknl s nstnynl nagyon ritkn, mert ezeknl a vgblzacsk jval kisebb), hogy a vgblnyls izma nem mkdik megfelelen, s gy a kznsges, vgleges rlk/bogy s a ckotrf a vgblben marad, vagy a vgblzacskba szorul, itt bennreked. Ha nem segtnk rajta, elbb-utbb elpusztul, mert az elzrds gtolja a normlis emsztsi folyamatokat, ugyanakkor a tengerimalac mr nem kpes elfogyasztani az els emsztsbl szrmaz, B-vitaminokban (fleg B12 vitaminban) s aminosavakban, mikroelemekben gazdag szkletet sem. Ha ez a(z) (angol nyelven impaction nven ismert) betegsg bell, a kvetkezket minden nap el kell vgeznnk: a tengerimalacot fektessk a htra, a vgblnylsba nyomjunk egy kevs (!) skostt (pl. babaolajat), majd kt ujjal a vgblnylst fogjuk kzre s a vgblzacskt sztnyitva ill. enyhn kitrve annak tartalmt nyomjuk ki, vagy ha kicsit mlyebben van, fltisztt plcika segtsgvel, a plcika vgt bentrl kifel mozgatva, tiszttsuk ki. Nagyon vatosan kell megtennnk, mert e rszen a br rendkvl rzkeny. Mivel a ckotrf az emsztsben fontos szerepet tlt be, j, ha a tengerimalac fogyaszt belle. Ha mgsem, akkor szksgess vlik a B-komplex napi adagolsa: naponta 25 mg B-komplex vitamint vzben feloldunk, majd fecskendbl megitatjuk.
Ellenrizzk le: a vgblnylsnl kiss szthzva a brt a vgblzacsk belsejbe tekinthetnk, norml krlmnyek kztt ebben egy fehres vladk (secum) lthat. Ha e helyen stt csomsodst szlelnk, a tengerimalac segtsgre szorul.
Az emsztrendszer kifogstalan mkdshez szksges a naponta adagolt friss szna. Ha tengerimalacunk a trsa (vagy akr a sajt) szrt rgja, lehet, hogy trendje rostos anyagokban (cellulzban) szegny. A szrrgs gyakran unalom vagy rossz szoks kvetkezmnye is lehet, trsas llatoknl a rangsorban magasabb hatalmi helyzetet betlt egyn a tettes. Ha e hajlam nagyobb mreteket lt, a szrrg "mvszt" ajnlott kln tenni.
A vemhessgi toxikzis leginkbb az elhzott, keveset mozg nstnyeknl jelentkezik (fleg a forr, nyri hnapokban), az els s msodik vemhessgnl gyakrabban tapasztalhat (leginkbb a msodiknl). Legtbbszr a vemhessg utols heteiben, vagy a szls utni 7.-10. napon szlelhet, a tengerimalac csak gubbaszt, nem eszik, nem iszik, szervezetben elszaporodnak a ketontestek, lehelete s vizelete acetonszag. Szmos, eddig kevsb ismert tnyez is hozzjrulhat e betegsg kialakulshoz. Bizonyos, hogy az elhzs, a stressz (!), a tengerimalac tartzkodsi helynek magas hmrsklete, az tvgytalansg, a mozgshiny, a vz- s lelemadag korltozsa, a nem megfelel trend, a tl nagy szm (!), gyakori fials jelentsen elsegtik a vemhessgi toxikzis kialakulst. Kevs sikerrel gygythat, ppen ezrt az egyetlen, legjobb megolds a megelzs. Mivel a vemhessgi toxikzis a forr nyri hnapokban gyakrabban volt tapasztalhat, a fedeztetst rdemes gy betemezni, hogy a jliusi-augusztusi hnapokban a nstny ne legyen vemhes. A vemhessgi toxikzis egy msik formja a pre-eklampszia (grcsrohamokkal jr toxikzis), az anyamh rhlzatban a vrkerings nem megfelel, ez mhlepnyvrzst, szksdst okoz. A tnetek itt is hasonlk (tvgytalansg, ketzis).
Szoptat nstnyeknl (ritkn) elfordulhat, hogy a tej a csatorncskkban elzrdik, ilyenkor a nstny emljt gyengn ss, meleg vzzel (felvltva kamillateval is) mossuk meg. Emlgyullads esetn llatorvosi vizsglat ajnlott: az eml krli gyenge masszzs, a srgs szn tej kirtse, az emlbimb lemossa segthet. Ha a nstny lzas vagy tvgytalan, llatorvos ltal felrt antibiotikumos kezels szksges (ilyen esetekben a Baytril gygyszer j megoldsnak bizonyult).
Ha a nstny tengerimalac csp felli rsznek egyik vagy mindkt oldaln jelents szrhulls (kopaszods) szlelhet, orvosi kivizsglsra szorul. Ezen a rszen a ritkbb szrzet vagy szr nlkli terlet petefszekciszta keletkezst jelezheti, mely leginkbb az ids nstnyeket rinti. Ha ennek jelenlte bebizonyosodik, sebszi beavatkozsra szorul (petefszek s anyamh eltvoltsa). Az olyan legyenglt vagy tl ids nstnyt, mely az altatssal, sebszi beavatkozssal jr veszlyek miatt nem mthet, hormonkezelssel (HCG - human chorionic gonadotropin) kezelhet. A betegsg kivizsglsra, habr kltsgesebb, az ultrahang a rntgensugrral szemben mindig megbzhatbb. Tovbbi lehetsges tnetek: sztrusz idejn tlzott aktivits (mely gyakran a trs(s)(akk)al szembeni szexulisan agresszv magatartsban nyilvnul meg), kiss megnagyobbodott s enyhn krgesed emlbimbk, ktoldalt a hasnl enyhn vagy erteljesen kikereked formk, etetsnl vlogats, finnyskod magatarts. Jelents szrhulls idsebb nstnyeknl egyb hormonzavarok miatt is jelentkezhet. A hormontermel szervek megbetegedsei miatt fellp szr- s brelvltozsokrl elmondhat, hogy bizonyos testrszeken jelennek meg, ltalban szimmetrikusak, s nem viszketnek.
tmeneti kopaszods a test egyes rszein ltrejhet vemhes vagy szoptat nstnyeknl is. Ennek oka lehet hormonzavar, gyakori fedeztets (ha ugyanaz a nstny tl gyakran fial), a magzat mhen belli gyors fejldse, genetikai tnyezk, hibs tpllkozs, mellkvesk megbetegedsei stb. A mellkvesk a tbbi bels elvlaszts miriggyel bonyolult klcsnhatsi viszonyban llnak. Megnvekedett mellkvesk esetn (Cushing-kr) a betegsg ultrahang ltal megllapthat - egy felntt tengerimalac egszsges mellkvesi ltalban kb. 3-4 mm nagysgak, a megfelel sszehasonlts vgett hasonl sly, kor s nem llatok mellkvesinek ultrahang segtsgvel val sszehasonltsa ajnlott.
A vadonban a nstny tengerimalacok a szoptats idszakban nha pici darabon tpdesik a sajt szrket, ezzel blelve ki fszkket. Ez az si szoks egyes utdokban is fennmaradt. Nha, szoptats kzben akr maguk a klykk is megtpdeshetik anyjuk szrt.
Figyelem!
A szoksosnl gyakoribb vakarzs s jelents szrhulls (hmpikkely-kpzds, savkilps, prk), kopaszods klnbz betegsgek tnete lehet. llatorvossal vizsgltassuk ki, hogy a tengerimalac megfelel kezelsben rszesljn.
A tengerimalac-fajtk legtbbjre jellemz (genetikai jellegzetessg), hogy fle mgtt, viszonylag kis terleten (1 - 1, 5 cm) a br szr nlkli (kopasz), esetleg itt-ott nhny szl lthat. Ez a terlet faggymirigyektl mentes, s sznes tengerimalacok esetben a pigmentci e helyen sttebb, a test tbbi rszhez viszonytva. Ha a br egszsges, s semmifle elvltozs nem szlelhet rajta, a kopaszsg e helyen termszetes (a szrhiny ebben az esetben nem lskdk ltali fertzs jele).
Vannak tengerimalacok, melyek genetikailag hajlamosak arra, hogy szrnlkliek (kopaszok) legyenek, s egyes fajtkat, tenyszts ltal, egyenesen arra knyszertettek, hogy kopaszokk vljanak!
Tengerimalacnl daganattal igen ritkn tallkozunk, inkbb a hrom ven fellieknl alakulhat ki, s legtbbszr jindulat.Leggyakrabban a brszveteken (ritkbban a lgzszerveken) fordul el, s ltalban helyben marad, vagyis nem terjeszkedik a szomszdos szvetekbe. Mivel nem rombol, e kros szvetkplet a tengerimalac lett nem veszlyezteti, ezrt idsebb tengerimalacoknl az altatssal jr veszlyek miatt az ilyen tpus daganat sebszi eltvoltsa nem szksgszer. Daganat mg kialakulhat az emln, szaportszerveken, mirigyeken ,s rendkvl ritkn a vr- s nyirokkpz rendszerben (leukmia, ms nven fehrvrsg) stb.
Azon faggymirigyek, melyek a szrszlakkal sszekttetsben vannak, a szrtszbe nylnak. Sejtjei olajszer vladkot termelnek. Ha e vladk tja valamilyen ok miatt elzrul, daganat keletkezik. E zsrdaganat a test brmely rszn megjelenhet (nha akr 2-3 is), gyakrabban a test oldaln s a has tjkn. Knnyen kitapinthat. ltalban borsszemnyi nagysg s a mlyebb szvetektl - izomzattl, csonttl - elklnl, ezektl lesen elhatroldik. A daganat fejldst nyomon kell kvetnnk. Ha nem nvekszik (egy ht utn sem nagyobb), nem jelent veszlyt, enyhe nvekeds esetn azonban kros lehet a krnyez szvet-elemekre. Forduljunk orvoshoz, a zsrdaganat knnyen eltvolthat/kihmozhat. Ha felfakad, a helyet azonnal ferttlenteni kell, klnben gennykelt baktriumok ltal megfertzdhet s tlyog keletkezhet.
Nyirokmirigygyullads a nyirokmirigyek fertzs okozta lobos megbetegedse. A tengerimalacnl ltalban egy durvbb (szrs) lelem (pl. sznaszl), vagy a brn thatol, s a mirigyeket rint (egy msik malac ltal elidzett) haraps okozhatja.
Ha ilyen gyulladst szlelnk, forduljunk llatorvoshoz, hogy a tengerimalac a megfelel kezelst megkapja (ha nem szakad fel, az orvosnak kell megnyitnia, s szablyos idkznknt megtiszttania, mg a benne termeld genny meg nem sznik). A higiniai szablyoknak megfelelen kell eljrni, s antibiotikumos kezelst alkalmazni. Slyosabb esetekben a tengerimalac sebszi beavatkozsra, s intenzvebb antibiotikumos kezelsre szorul. Tudnunk kell, hogy a nyaki- s llalatti mirigyek gyulladsa sszetveszthet a daganattal, mivel gyakran igen hasonlak.
A tengerimalac lba rendkvl rzkeny, nagyon knnyen megsrlhet, ha nem sima felleten tartjuk. Sosem szabad drthls- vagy rcsos alj ketrecbe helyezni, mert az ilyen aljzat miatt talpprnagyullads vagy talpfertzs lphet fel (ez a betegsg a tengerimalac szmra rendkvl fjdalmas). A piszkos, nedves aljzat, a sztkent rlk akr sima felleten is okozhat klnbz fertzseket. A magasabb krnyezeti hmrskleten tartott tlslyos, vagy keveset mozg tengerimalacok a legkiszolgltatottabbak, ezek kzl is a vkonyabb talpbrrel rendelkez egynek, s leginkbb az ells lbaknl (egyiknl vagy mindkettnl) fordul el. A baktriumok a srlt brn t bejutnak a szervezetbe, a tengerimalac talpa megdagad (esetleg vrzik, elfeklyesedik, vagy kreg kpzdik rajta), egyre nehezebben kzlekedik, sntt, tvgytalan stb. Kezels nlkl e betegsg legtbbszr hallhoz vezet, ugyanis a fertzs mlyen a szvetekbe hatolhat, s akr a csontokba (csontvelbe) juthat. A higiniai szablyoknak megfelelen jrunk el, a talpon a gyullads helyt ferttlentennk kell, orvos ltal elrt antibiotikumos kenccsel kell bekennnk, s szksg esetn ktznnk, vagy slyosabb esetekben antibiotikumos kezelst alkalmaznunk, mindaddig, amg a fertzs meg nem sznik, vagy az elfeklyesedett seb be nem gygyul (nha akr 2 hetet is eltarthat). Az ilyen fertzs gyakori - legtbbszr elkerlhetetlen - kvetkezmnye az izleti gyullads (arthritis). A legfontosabb a megelzs: sima padlzat, tiszta alom, megfelel trend, tgas ketrec, mozgs stb. Nedves, piszkos helyen akr gombs fertzs is fellphet, ezrt a megfelel kezelst az llatorvos hatrozhatja meg.
Egyes tengerimalacoknl a lbak talpprni mgtt (leginkbb az ells lbakon) megkemnyedett, vagy akr sarkantyszer brkemnyeds jhet ltre. E kemnyeds kell vatossggal, krmcsipesz segtsgvel eltvolthat. gyelnnk kell arra, hogy ne vgjunk mlyen bele, s utna a helyet mindenkppen ferttlentsk le. Ilyenkor klnsen fontos a tiszta alom, a megfelel krnyezet, mindez a fertzsveszly (talpprnagyullads) elkerlse vgett.
A diabtesz spontn betegsg, a korai stdiumban klinikai tnetek a tengerimalacon nem szlelhetk. A tlzott mennyisgben trtn vzfogyaszts, a megnvekedett vizeletmennyisg s/vagy a hts rszen llandan nedves (vizelettl titatdott) szr olyan tnetek, amelyek orvosi kivizsglst ignyelnek. Tudnunk kell, hogy ezek a szimptmk hgyhlyaggyulladsnl, veseproblmknl (egyes esetekben Cushing-krnl) is jelentkezhetnek (!). Gyorsan kialakul szrkehlyog szlelsekor szintn felmerlhet a cukorbetegsg gyanja. A vizelet norml krlmnyek kztt nem tartalmaz glkzt, ha vizeletben cukor jelenik meg, ez anyagcsere-zavarra utal. A Glibenclamide gygyszer (szjon t szedhet vrcukorcskkent tabletta) s a megfelel dita segt, mivel a tengerimalac legtbbszr 2. tpus (!) diabteszben szenved. Egyeseknl a gygyszeradag egy id utn a felre cskkenthet, vagy teljesen megszntethet.
Dita: a tengerimalacnak jelents mennyisg sznt kell fogyasztania, az trendbl a zsros magvakat (kukorica, napraforg) teljesen ki kell zrnunk, kevesebb zldflt, s mg kevesebb (!) gymlcst adnunk. Magas cukortartalma miatt bannt s szlt a beteg tengerimalac ne kapjon.
|