A kisrágcsálók ketreceit hagyományosan faforgáccsal bélelik. Ezt az almozóanyagot néha fűrészpornak nevezik, ami téves - ez két teljesen különböző dolog. A forgács nagyszerűen magába szívja a nedvességet, és sokáig szagmentes marad, és ez nagy előny. Ugyanakkor hátránya, hogy általában erősen poros. A legújabb kutatásokból kiderült, hogy ez a por nem tesz jót a rágcsálóknak. Manapság már sok, "egészségesebb" almozóanyagot is vásárolhatunk.
Forgács
Miként már említettük, a forgács nem a legjobb almozóanyag. Mióta a por káros hatását felismerték, egyes gyártók pormentesítik a forgácsot. Ha tehetjük, inkább válasszuk jobbfajta almot, még ha az drágább is valamivel, mint a forgács.
Széna
A tengerimalacok szeretik a szénát maguk alatt, és rágcsálnak is belőle; fontos táplálék számukra. Mivel azonban csak gyenge nedvszívó hatással rendelkezik, ne ezt használjuk alomnak.
Szalma
A szalma eredeti állapotában túl durva ahhoz, hogy tengerimalac-almot készítsünk belőle. Nemrég jelent meg a kereskedelemben a felaprított szalma, amely csodálatosan puha, így fészekanyagnak kiváló, csekély vízfelszívása miatt azonban ketrecalomnak nem ajánlott.
Macskaalom
Sokféle márkájú macskaalom kapható a díszállat-kereskedésekben. Elsősorban a kukoricából készített változatok alkalmasak a rágcsálóalomnak. Ezek valóban jó nedvszívók. A kőzetzúzalékból, téglatörmelékből gyártott macskaalom viszont túl poros a tengerimalacoknak.
Préselt granulátum
Ez egy újfajta almozóanyag. Az éles peremű szemcsés granulátumok nem felelnek meg a sokat futkározó tengerimalacok számára.
Homok
A homok nem jó nedvszívó, és gyorsan bepiszkolódik.
Aprított papír
Az összeaprított papír nagyszerű játéklehetőség a tengerimalacoknak, és a fészekbe is jó. A ketrec aljára helyezve azonban nem kielégítő a nedvszívó hatása. Sohase helyezzünk régi újságokat a tengerimalac alá, mert a régi nyomdafesték mérgező lehet (ólom). Minél jobb vízfelszívású almozóanyagot használjunk, kiegészítve azt a puha hőszigetelő fészekanyaggal. |